Dikey Bahçe ve Duvar Süsleme

Dikey Bahçe ve Duvar Süsleme


Dikey Bahçe Nedir?

Modern hayatta insanın doğaya olan özlemini hafifletmek isteyen botanikçi Patrick Blanc bitkilerin dikey yüzeylerde de yaşayabildiğini görünce bir sistem dahilinde istediği duvarı canlı bitkilerle bezeyebileceğini keşfetti. Günümüz modern mimarisinde yeni bir anlayış getiren dikey bahçe, bildiğimiz bahçenin herhangi bir duvarda konumlandırılmış halidir. Bu uygulamada çok değişik türdeki canlı bitkiler düz duvarda bir arada uyumla yaşayabilirler. Dikey bahçe uygulaması yapılacak duvarın konumu ve bölgenin iklimine göre bitki seçimi yapılır. Birbirleriyle yaşama konusunda uyumlu olan 200 den fazla değişik türden seçilen bitkiler uzmanlar gözetiminde duvara dikey bahçe şeklinde uygulanır.

Dikey Bahçeye Neden İhtiyacımız Var?

Doğal yaşam hepimizin arzusu ve gerçekleştiremediği hayali. İç ve dış mekanlarda soğuk beton yada donuk griler görmek yerine canlı, doğal ve değişken formlar görmek bizi mutlu etmez mi? Kısmen havayı temizlemesi, ısı dengesi sağlaması bir yana çağımızın hastalığı stresi azaltmak için denenebilecek kolay bir yöntemdir. Dikey bahçeler duvarınızda dekoratif açıdan inanılmaz özgün, canlı ve zengin görüntüleri, her mevsim ayrı tonlarda yaşamanızı sağlar. Mekanlara kattığımız canlılık, güzellik ve değer bizim tarif edebileceğimizin çok ötesindedir.

Dikey Bahçe Yapılacak Alanın Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Su, elektrik ve drenaj probleminin çözülebilir olması. Sert zemin (Beton duvar, konstrüksiyon, istinat duvarları vs) olan yerler. Şayet duvar yoksa metal konstrüksiyondan duvar oluşturularak dikey bahçe yapılabilir.

Dikey Bahçe İçin Temel İhtiyaçlar Nelerdir?

1- Su basıncı 5-6 bar civarında olmalıdır
2- Elektrik
3- Drenaj

Kullanım Alanları

Her türlü dikey ve sert yüzeyde, dış ve iç mekanlarda kolayca tasarlanıp uygulanabilir. Bina cepheleri, istinat duvarları, oteller, köprüler, AVM ler, belediyeler ve kamu binaları, halka açık parklarda vs. yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır.

Dikey Bahçe ve Duvar Süsleme
scroll up
Whatsapp Destek Alo İlaçlama